Տարածաշրջանում ԵՄ-ի ազդեցության ընդլայնումը հանդիպում է ՌԴ-ի, Թուրքիայի և Իրանի կոշտ դիմադրությանը. զեկույց
Մինչ և՛ Ռուսաստանը, և՛ մնացած աշխարհի մեծ մասը հիմնականում կենտրոնացած են Ուկրաինայի վրա, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կրկին սրվել է իրավիճակը։ Այս մասին նշվում է Նիդերլանդների Միջազգային հարաբերությունների Clingendael ինստիտուտը կողմից «ԵՄ-ն Հարավային Կովկասում» զեկույցի մեջ։
Ըստ զեկույցի՝ իրավիճակը թե՛ ռազմական, թե՛ դիվանագիտական ճակատներում արագորեն փոխվում է: Ե՛վ ԱՄՆ-ը, և՛ ԵՄ-ն տարածաշրջանում իրենց ազդեցության լծակները Ռուսաստանի հաշվին մեծացնելու փորձեր են արել։
Առավել ուշագրավ է, որ ԱՄՆ-ն Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիին 2022 թվականի սեպտեմբերին այցելել է Հայաստան՝ անկախացումից ի վեր ամենաբարձր մակարդակով ամերիկացի պաշտոնյայի այցի շրջանակներում՝ ցույց տալու ԱՄՆ աջակցությունը։ ԵՄ-ն փորձեց որպես միջնորդ նախաձեռնություն ցուցաբերել Երևանի և Բաքվի միջև և ԵՄ առաքելություն ուղարկեց Հայաստան՝ նախ որպես ժամանակավոր դիտորդական առաքելություն 2022 թվականի հոկտեմբերին, իսկ 2023 թվականի հունվարին՝ հատուկ դաշտային գործողությամբ՝ չնայած Ադրբեջանի առարկություններին։
ԵՄ աշխարհաքաղաքական հավակնությունների աճող մակարդակը և Հարավային Կովկասում իր ազդեցությունն ընդլայնելու նրա ցանկությունը մրցակցության որոշակի հարթակ են ստեղծում տարածաշրջանում երկար ժամանակ գերիշխող տարածաշրջանային տերությունների հետ, ինչպիսիք են Ռուսաստանը, Թուրքիան և Իրանը: Այս բարդ աշխարհաքաղաքական իրավիճակում փոփոխություններ իրականացնելու ԵՄ կարողությունը դեռ համեմատաբար համեստ է։ Այնուամենայնիվ, ռուսական ներխուժումն Ուկրաինա, ըստ երևույթին, ԵՄ-ին խթան է տալիս ավելի ակտիվ դիրքորոշում ցուցաբերել ձգձգված հակամարտությունների նկատմամբ, որոնք շարունակում են խոչընդոտել Հարավային Կովկասի երկրների զարգացմանը և որոնք խաթարում են կայունությունը տարածաշրջանում, ներառյալ ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղը, այլև Աբխազիան և Հարավային Օսիան:
Այսպիսով, ԵՄ-ն կարող է օպտիմալ կերպով օգտագործել Վրաստանի և Հայաստանի հետ իր երկկողմ համաձայնագրերից բխող ազդեցության լծակները, ԵՄ-ում Վրաստանի հեռանկարները և եվրոպական քաղաքական հանրությունում Հայաստանի և Ադրբեջանի մասնակցությունը (EPC): Մեծ հարցն այն է, թե ինչպես հաղթահարել այս մարտահրավերը: Այս համատեքստում զեկույցում դիտարկվում են Հարավային Կովկասում ԵՄ աշխարհաքաղաքական դերի ուժեղացման հետագա տարբերակները։
Ավելի վաղ ԵՄ խորհուրդը հայտնել էր փետրվարի 20-ին Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության (EUMA) գործարկման մասին՝ դաշինքի անվտանգության և պաշտպանության ընդհանուր քաղաքականության շրջանակներում: ԵՄ խորհուրդը հունվարի 23-ին հայտնել է Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններ երկու տարի ժամկետով քաղաքացիական առաքելություն ուղարկելու որոշման մասին: Հայաստանում ԵՄ առաքելությունը (EUMA Armenia) կներառի մինչև 100 աշխատակից, ներառյալ մոտ 50 անզեն դիտորդ: