Gedir milyonçunun qəpik davası
Çürük fikirlərin çürük davası
Dünys düzəlmir ki, düzəlmir baba
Qəribədir Vətənimiz əsrlərlə imperiya qüvvələrinin əsarəti altında olmağına ramən hər devirdə haqq sözün deyən ziyalılarımız əskik olmayıb. Canları və qanları bahasına olsa belə susmayıblar. Allahın verdiyi, mariflənərək qazandıqları savadlarını və istedadlarını xalqdan əsirgəməyiblər. Sözün dəyərini dərk edərək vicdan borcları ilə tarixin səhifələrini rəzalətdən qurtarmaq mücadiləsi veriblər.
Nə bayrağımız vardı, nə himnimiz nə də qerbimiz, amma sözün düzün deyən ziyalılarımız var idi. Və məhz ziyalılarimizı sözlərindən ilham alan millətimiz imperiya burulğanından çıxmaq yolunu buldu. Mariflənmək yolun seçərək, mənəviyyatlarına söykənərək mücadilə verdilər. Min bir əzabdan sonra nəhayət müstəqilliyimizi qazandıq. Deyəcəysiz ki bəs qəribə olan nədir... Qəribəsi odur ki müstəqil Azərbaycanımızda ziyalı sözü sanki axirət dünyasına köçüb. Sözün düzü qeybə çəkilib və təbii ki, zəhərli göbələk kimi artan tiktokerlər daha nələr sosial şəbəkələrdə at oynatmağa başlayıblar. Mənəvi dünyamızı mamır basıb. Televiziya milli çamşırxanaya dönüb, xalqın evinin çirkabını yaxalamaqla məşguldurlar. Bəraət qazanmaq üçün reklamı bəhənə gətirirlər.
Başqa yolla teleməkan fəaliuyyətin dayandıra bilər. Oldu qardaş dayandırın bu rəzaləti, tutuquşu kimi dünya telekanallarının zir zibilini daşımayın məmləkətə. Rusiya, ABŞ ən nəhayəti qardaş Türkiyənin əhaləsinin sayına baxın. Biz cəmi 10 milyonuq. Araşdırsan qohum əqrabalarımız hər el obada var. Niyə axı ayrı ayrı insanların həyatının sandığını açıb tökürsüz para naminə. Başların aldadıb özəl həyatlarını məhzəkəyə qoyursunuz. Allah sənə rəhmət eləsin Mirzə Cəlil Azərbaycan telekanalları Danaqbaş kəndinin canlı yayımina çevriliblər. Hələ bu günlərdə hansısa saytda oxumuşam bu üzdəniraq və bayağı verlişlərin “qəhrəmanlarından” biri Elqizdi kimdi toy şənliklərinin aparılması üçün 10000 manat pul istəyirmiş. Bəxtəvər başımıza. Yəni doğurdan da bu günə qalmışıq. Yoxsa lal qalan söz ustadlarımız karlaşıblar ki, duymaq istəmədiklərimiz şıdırğı rəqs edir məmləkətimizdə.
Ölüm adiləşir...kallaşır insan,
Onsuz da”ah”-“vayı”, ölü eşitmir.