Найти в Дзене

№16-топ. Lesson study зерттеу сабағы бойынша рефлексивтік есеп. №4 сабақ

Мұғалімнің кәсіби білімін жетілдірудің ең бір тиімді әдісі бұл Lesson Study үрдісі десек қателеспегеніміз болады. Lesson Study - мұғалімдер тәжірибесі саласындағы білім жетілдіруге бағытталған ынтымақтастық атмосферасының жемісі. Топқа ортақ мақсат аясында біріккен мұғалімдер сабақ беру тәсілін бірлесе отырып, жетілдіріп, өзара пікір алмасып - таңдап алған сыныбындағы стратегияның қолжетімділігін тәжірибе жүзінде анықтайды.

Lesson study – дің басты мақсаты: Оқушыларға білім алуға көмектесу;

Топ мүшелерінің кәсіби дамуына ықпал ету.

Зерттеу сабағын жүргізу үшін:

L.S. зерттеу тобын құрдық. №16 Зерттеу тобының мұғалімдері - Икласбаев Д, Абишова Ш, Ибраева Т, Акажанова А,Умирбаева Р

Зерттейтін сыныпты таңдауда, пән мұғалімдерімен бірлесе отарып, оқушылардың білім көрсетуде анықтауда ПОПС страгегиясын алып отыр.

Келесі қадам – осы сыныптағы алдыңғы сабақтарда көрініс берген кемшіліктермен жұмыс жасау. Осы мақсатта сыныпқа қазақ тілі және әдебиет пәнінен сабақ беретін Абишова Ш. Б №4 циклдық сабақ беруді жоспарлап отыр. Сабаққа дайындық барысында топ бірнеше рет жиналып, мұғалімнің қысқа мерзімді жұмыс жоспарын талқылады.  Сабаққа қатысты өткен сабақтар бойынша анықталған мәселелер бойынша ұсыныстар мен тілектер сарапқа салынды. Осы мәселелер бойынша тапсырмалар жүйесін құрастыру жоспарланды.

Зерттелетін сыныптың мұғалімімен, бақыланатын оқушылырды анықтады. Мұнда А оқушысы – сабақты жақсы оқиды, бірақ өзіндегі ақпаратпен бөліспейді. В оқушысы – сабақта үлгерімі ортадан жоғары, мінезі тұйық, бірақ ұқыпты, белсенділік танытпайды, тек сұрағанда ғана жауап беретін оқушы. Ал С оқушысы – деңгейі төмен, сабаққа қызығушылығы жоқ, сылтау тауып сабақтан қалуға тырысып отыратын оқушы.

– Қазақ тілі және әдебиет пәнінің мұғалімі – Абишова Ш. Б №4 зерттеу сабағының жоспарын талқылап, тақырыптық күрделігін ескере отырып, тапсырмалар құру мәселесі талқыланды. Осы ұсыныстарды ескеріп, сабақтың қысқа мерзімді жұмыс жоспарына біраз өзгерістер жоспарладық. Біз бұнда сабақтың оқу мақсатының күрделі екендігін назарға алдық

Осы соңғы жоспар бойынша сабақ өтілді, оқушыларға бақылау жүргізілді.

Зерттеу сабағының оқушыларға әсерін білу үшін, бақылаудағы оқушылардан сұхбат алынды.

№4 зерттеу сабағыны талдау жүргізілді, бақылаудағы оқушылардың іс-әрекеті талданып, сабақтың сәтті, сәтсіз тұстарын анықтадық. Әрине, мұнда «оқушы үнін» ескеріп отырдық. Ал оқушыларды бақылауда мұғалімдердің бақылау дағдысы қалыптасқанша бір оқушыны бақылайтын бір бақылаушы болды.

№4 зерттеу сабағы 5 сәуір 2024 жылы өтті. Сабақтың тақырыбы  “Соғыс жылдарындағы Қазақстан” тақырыбы болды. Оқушыларға инфографика берілді, оқушылардың сабақтың мақсатымен таныстырды. Нәтижеде, А оқушысы – өз деңгейінде жауап берді, ал В оқушысы – түсінгенін тек берілген мәліметтерді оқумен шектелді. С оқушысы – өз жауабын өзгелерді байқай отырып,қайталаумен жасады.

Сабақ барысында таңдап алынған оқушылардан тыс өзге оқушылар ПОПС әдісін толықтай меңгергенін байқатты. Сабақтан кейін, бақылаудағы оқушыларлардың сұхбаттарынын  өз ойларын еркін жеткізе білдіре алғанын байқадық.

Неге қол жеттік: Таңдап алған 7 б сынып оқушылары ПОПС әдісін Қазақ тілі сабағында берілген мәтіндер мен видео тапсырмалардағы ситуативтік жағдайларға байланысты өз ойын ПОПС әдісімен талдай алатын жағдайға жетті.

Келесі жылы Лессон стади педагогикалық үрдісіне аталмыш сыныпты таңдап алатын болсақ - А.В,С оқушылар санын арттырып, стратегияны ауыстыру

Топ модераторы:                                             Ықыласбаев Д. Ә

Топ хатшысы                                                     Акажанова А

-2

-3