Найти в Дзене

ГlАЛХУЛ ХlАЙВАНАЛ(дикие животные на Аварском)

ГlАЛХУЛ ХlАЙВАНАЛ (ГӀондокь, цакьу, гиш, нухрагӀункӀкӀ – склонениял) 🔸 Цолъул форма (ед.ч.) 🔹 ГӀемерлъул форма (мн.ч.) — Именительный падеж — Эргативный падеж — Родительный падеж — Дательный падеж — Падеж 1-й серии, на поверхности предмета с окончанием – "да" — Падеж 2-й серии, около (у) предмета с окончанием – "хъ" ♻️ ГӀОНДОКЬ – ЛАСКА 🔸гӀондокьалъ 🔸гІондокьалъул, гӀондокьил 🔸гӀондокьалъе 🔸гӀондокьалда 🔸гӀондокьалъухъ 🔹гӀондокьал 🔹гӀондокьаз 🔹гӀондокьазул 🔹гӀондокьазе 🔹гӀондокьазда 🔹гӀондокьазухъ ♻️ ЦАКЬУ – КУНИЦА 🔸цакьуялъ 🔸цакьуялъул, цакьудул 🔸цакьуялъе 🔸цакьуялда 🔸цакьуялъухъ 🔹цакьаби 🔹цакьабаз 🔹цакьабазул 🔹цакьабазе 🔹цакьазда 🔹цакьабазухъ ♻️ ГИШ – ХОРЁК 🔸гишалъ, гишица 🔸гишалъул, гишил 🔸гишалъе 🔸гишалда 🔸гишалъухъ 🔹гишал 🔹гишаз 🔹гишазул 🔹гишазе 🔹гишазда 🔹гишазухъ ♻️ НУХРАГІУНКІКІ – НОРКА 🔸нухрагІункІкІалъ, нухрагӀонкӀкӀоца 🔸нухрагІункІкІалъул, нухрагӀонкӀкӀол 🔸нухрагІункІкІалъе, нухрагӀонкӀкӀое 🔸нухрагІункІкІада, нухрагӀонкӀкӀода

ГlАЛХУЛ ХlАЙВАНАЛ

(ГӀондокь, цакьу, гиш, нухрагӀункӀкӀ – склонениял)

🔸 Цолъул форма (ед.ч.)

🔹 ГӀемерлъул форма (мн.ч.)

— Именительный падеж

— Эргативный падеж

— Родительный падеж

— Дательный падеж

— Падеж 1-й серии, на поверхности предмета с окончанием – "да"

— Падеж 2-й серии, около (у) предмета с окончанием – "хъ"

♻️ ГӀОНДОКЬ – ЛАСКА

🔸гӀондокьалъ

🔸гІондокьалъул, гӀондокьил

🔸гӀондокьалъе

🔸гӀондокьалда

🔸гӀондокьалъухъ

🔹гӀондокьал

🔹гӀондокьаз

🔹гӀондокьазул

🔹гӀондокьазе

🔹гӀондокьазда

🔹гӀондокьазухъ

♻️ ЦАКЬУ – КУНИЦА

🔸цакьуялъ

🔸цакьуялъул, цакьудул

🔸цакьуялъе

🔸цакьуялда

🔸цакьуялъухъ

🔹цакьаби

🔹цакьабаз

🔹цакьабазул

🔹цакьабазе

🔹цакьазда

🔹цакьабазухъ

♻️ ГИШ – ХОРЁК

🔸гишалъ, гишица

🔸гишалъул, гишил

🔸гишалъе

🔸гишалда

🔸гишалъухъ

🔹гишал

🔹гишаз

🔹гишазул

🔹гишазе

🔹гишазда

🔹гишазухъ

♻️ НУХРАГІУНКІКІ – НОРКА

🔸нухрагІункІкІалъ, нухрагӀонкӀкӀоца

🔸нухрагІункІкІалъул, нухрагӀонкӀкӀол

🔸нухрагІункІкІалъе, нухрагӀонкӀкӀое

🔸нухрагІункІкІада, нухрагӀонкӀкӀода

🔸нухрагІункІкІалъухъ, нухрагӀонкӀкӀохъ

🔹нухрагІункІкІал

🔹нухрагІункІкІаз

🔹нухрагІункІкІазул

🔹нухрагІункІкІазе

🔹нухрагІункІкІазда

🔹нухрагІункІкІазухъ