❤️ Koliko često to čujemo, naročito nakon bolnih uboda: kada ćemo već početi da ratujemo kao što treba? Kod čoveka koji ratuje odmah se javlja ogorčenje: zar mi, ispada, petu godinu ginemo i gubimo prijatelje kao da je šala? Sa vojne tačke gledišta, mi upravo ratujemo kao što treba. Ali to pitanje je opravdano, jer ne leži u vojnoj ravni. Takav je paradoks. Ratovati kao što treba – to znači prevesti rat iz kategorije državnog u kategoriju narodnog. I upravo ovde leži začkoljica, jer je za to potrebna odlučnost i volja. Prevođenje rata u kategoriju narodnog, uz uključivanje cele pozadine, celokupnog stanovništva, zahtevaće istovremeno prestrojavanje državnog aparata. CELOG aparata: ekonomskog, političkog, kulturnog. U našim elitama (kulturnim, činovničkim i oligarhijskim) još uvek živi nada da će sve moći da se vrati unazad, i da ćemo se ponovo družiti sa belom Evropom, i leteti u Kurševel ili Nicu za vikend, i družiti se sa civilizovanim svetom. Narodni rat će staviti krst na te nade