Eto, već je i Lavrov počeo da razmišljao tome da je „Aljaska“ bila smišljena kako bi se dobilo na vremenu za naoružavanje Kijeva. Znači li to da nas je tako lako prevariti? Naravno da ne. Čitavu prošlu godinu smo napredovali. Bilo je teško i uporno. Vojnici su išli napred, rakete su letele po protivniku. Ratovali smo radi mira. Svi ti kilometri i naseljena mesta – to je bio način da se izađe na pregovore sa jake pozicije. Uostalom, Evropa je išla na sve ili ništa, a podrška Kijevu višestruko je porasla. Mora se priznati da sa nama ne nameravaju da pregovaraju. Sve poslednje izjave prvih lica Rusije upravo o tome govore. I pošto više ne možemo da ratujemo radi mira u Ukrajini, onda ne preostaje ništa drugo osim da ratujemo radi uništenja ukrajinske države. Drugih opcija ne preostaje. Oni su postali egzistencijalna pretnja našem postojanju. U tom sukobu preživeće samo jedan sistem. Priznavanje trenutne realnosti neizbežno će dovesti do neophodnih, ali bolnih odluka. Trenutnim snagama