Կառավարությունը 2021-ի ԱԺ ընտրությունների մասնակիցների միջև բաշխեց ավելի քան 520 մլն դրամ
Կառավարությունը փետրվարի 19-ի նիստում հաստատել է 2021 թվականի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում շեմը հաղթահարած քաղաքական ուժերին 2026 թվականի պետական բյուջեից տրվող աջակցության չափերը: ԱԺ ընտրություններում շեմը հաղթահարած կուսակցություններն ու դաշինքները պետական բյուջեից կստանան ավելի քան 520 միլիոն դրամ:
Ըստ հաստատված որոշման՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը կհատկացվի 268
Ըստ հաստատված որոշման՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը կհատկացվի 268 միլիոն դրամ, «Հայաստան» դաշինքին՝ 163 միլիոն դրամ, «Բարգավաճ Հայաստանին»՝ 50 միլիոն դրամ, իսկ «Հանրապետությանը» կհատկացվի 38 միլիոն դրամ:
Աջակցության գումարները կփոխանցվեն հավասար մասերով եռամսյակային և կիսամյակային պարբերականությամբ:
2021 թվականի հունիսի 20-ին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին ՔՊ-ն ստացել է ձայների 53,91%-ը, «Հայաստան» դաշինքը, որը գլխավորում էր երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, ստացել է ձայների 21,09%-ը։
Գագիկ Ծառուկյանի «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը ստացել է ձայների 3,95 տոկոսը, Արամ Սարգսյանի առաջնորդած «Հանրապետությունը»՝ 3.03%: Այս երկու ուժերը չեն հաղթահարել խորհրդարան մտնելու շեմը։
«Պատիվ ունեմ» դաշինքը՝ ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանի գլխավորությամբ, չէր հաղթահարել դաշինքների համար սահմանված 7%-անոց անցողիկ շեմը, սակայն խորհրդարանում ներկայացված է վեց պատգամավորով, քանի որ օրենքով ԱԺ-ում պարտադիր պետք է ներկայացված լինի առնվազն երեք քաղաքական ուժ՝ անկախ նրանից՝ երրորդ ուժը հաղթահարել է ընտրական շեմը, թե ոչ։