ԱԺ 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի եզրակացությունը պատրաստ է․ ԶԼՄ
Արցախյան 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովն ավարտել է աշխատանքները, եզրակացությունն արդեն պատրաստ է, հայտնել է «Ժողովուրդը»՝ հղում անելով ՔՊ-ում իր աղբյուրներին։
Ըստ թերթի՝ զեկույցը վերջնական ամփոփման փուլում է, սպասում են հանձնաժողովի անդամների հատուկ կարծիքներին, եթե այդպիսիք լինեն։
Ըստ կանոնակարգի՝ Քննիչ հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը պետք է հոկտեմբերին նամակով դիմի ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանին, որպեսզի վերջինս դռնփակ նիստ նախաձեռնի զեկույցը ներկայացնելու համար։ ԱԺ կանոնակարգի համաձայն՝ դանից հետո՝ մեկ ամսվա ընթացքում այն պետք է քննարկվի է Ազգային ժողովի հերթական նիստում:
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված ռազմական գործողությունների հանգամանքների ուսումնասիրման նպատակով Քննիչ հանձնաժողովն ստեղծվել է 2022 թվականի հոկտեմբերի 10-ին՝ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 20-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ երրորդի պահանջով:
Հանձնաժողովի լիազորությունների ժամկետը երկարաձգվել էր 2022 թվականի հոկտեմբերի 5-ին՝ 6 ամիս ժամկետով և մայիսի 2-ին՝ կրկին 6 ամիս ժամկետով։ Հանձնաժողովի լիազորությունները դադարեցվել են այս տարվա դեկտեմբերի 3-ին։