Հայ դաշնակահարները գլխավոր մրցանակներ են նվաճել Շոպենի անվան միջազգային մրցույթում
Հայ դաշնակահարները գլխավոր մրցանակներ են նվաճել Հարթֆորդում Շոպենի անվան միջազգային մրցույթում, հայտնում է Armenian Mirror Spectator-ը: Միջոցառումը տեղի է ունեցել մարտի 8-12-ը: Մրցույթին մասնակցել են 85 դաշնակահարներ ԱՄՆ-ից, Կանադայից, Ինդոնեզիայից, Ճապոնիայից, Չինաստանից, Հարավային Կորեայից և Հայաստանից:
Հայաստանի դաշնակահար Սեյրան Թոզլյանը «պրոֆեսիոնալ» անվանակարգում գրավել է երկրորդ տեղը: Դրամական մրցանակի հետ մեկտեղ նա Լեհաստանում ելույթների հրավեր է ստացել։ 20-ամյա Թոզլյանը մրցույթի նախնական և եզրափակիչ փուլերում կատարել է Շոպենի, Դեբյուսիի, Պրոկոֆևի, Ռախմանինովի և Լիգետիի ստեղծագործությունները:
ԱՄՆ-ից Վարդան Առաքելյանը «երիտասարդ արտիստներ» անվանակարգում 13-17 տարեկան 24 դաշնակահարների շարքում զբաղեցրել է երկրորդ տեղը: Լսումների ժամանակ դաշնակահարը կատարել է Բախի, Շոպենի և Յանաչեկի ստեղծագործությունները։ Մրցանակը ներառում էր դրամական պարգև, ինչպես նաև այս ամառ Լեհաստանի Բուսկո Զդրո քաղաքում երիտասարդ նկարիչների համար Շոպենի միջազգային փառատոնին մասնակցելու հրավեր:
Միջազգային ժյուրիի կազմում ընդգրկված են դաշնակահարներ Քրիստիան Տկաչևսկին Լեհաստանից և ԱՄՆ-ից, Ժոզեֆինա Կոխը՝ Սինգապուրից: Ֆիլիպ Ռասկինը՝ Բելգիայից, Ադոլֆ Վիդալը՝ Վենեսուելայից, Մինա Փերին՝ Ճապոնիայից, Մայքլ Բուլիչև-Օքսերը՝ ԱՄՆ-ից և Միխայիլ Վոսկրեսենսկին՝ Ռուսաստանից։