Պապիկյանը ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարին մատնանշել է կազմակերպության պաշտպանության մեխանիզմների խնդիրները
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Տասմագամբետովի հետ քննարկել է Հայաստանի սահմանին տիրող իրավիճակը՝ մատնանշելով կազմակերպության պաշտպանության մեխանիզմների խնդիրները, հաղորդում է ՀՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը: ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարն աշխատանքային այցով գտնվում է Երևանում։
Զրուցակիցները քննարկել են նաև Հայաստանի շուրջ ստեղծված ռազմաքաղաքական իրավիճակը։
Ավելի վաղ Տասմագամբետովը եղել էր Ջերմուկ քաղաքում, որը տուժել էր 2022 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի զինված ուժերի ագրեսիայի հետևանքները։
Հայաստանի ԱԳՆ - ում մարտի 10-ին հայտնել են, որ Հայաստանը հրաժարվում է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալի իր քվոտայից։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մարտի 14-ին կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել էր, որ Հայաստանը հրաժարվել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալի պաշտոնից, քանի որ այդ պաշտոնը Նրան ոչինչ չի տալիս երկրի անվտանգության աստիճանը բարձրացնելու առումով:
Նա նաև ասել է, որ ՀԱՊԿ-ն «ինքն է հեռանում Հայաստանից», ինչը մտահոգություն է առաջացնում հայկական կողմի մոտ։ Փաշինյանը 2022 թվականի նոյեմբերի 23-ին չի ստորագրել ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի հռչակագրի նախագիծը և Հայաստանին օգնություն ցուցաբերելու միջոցառումների մասին նախագիծը։ Երևանը նաև հրաժարվել է Հայաստանի տարածքում նախատեսված ՀԱՊԿ խաղաղապահ զորակազմերի «Անխախտ եղբայրություն-2023» համատեղ զորավարժությունների անցկացումից: