Թուրքագետ #Տիգրան Լոքմագյոզյանի հետ զրուցել ենք հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հնարավոր ռիսկերից, Թուրքիայի առաջ քաշած նախապայմաններից։ Նրա հետ համեմատական եզրեր ենք անցկացրել 2021-ի ու 2009-ի իրողությունների միջև, երբ ստորագրվեցին հայ-թուրքական արձանագրությունները, բայց այդպես էլ կյանքի չկոչվեցին։ Տիգրան Լոքմագյոզյանն Armenia Today-ի հետ զրույցում նախ շեշտեց, որ, առհասարակ, Հայաստանի ոչ մի իշխանություն դեմ չի եղել հայ-թուրքական երկխոսությանը։ «Բայց տարիներ շարունակ Թուրքիան նախապայմանների լեզվով է խոսել։
Թուրքիան մեզ, այսպես ասած, ուզում էր պատին դեմ տալ։ Իսկ իր այդ «լավության» դիմաց իր օգտին ստիպում էր ինչ-որ նախապայմաններ ընդունել, ինչը, իհարկե, ճիշտ չէ։ Իսկ Հայաստանը միշտ շեշտել է առանց նախապայմանների հարաբերությունների կարգավորման մասին։ Հայաստանի բոլոր ղեկավարները մինչ օրս մերժում էին Թուրքիայի նման մոտեցումն ու ճիշտ էին անում։ Հատկապես թուրքի պարագայում եթե ինչ-որ նախապայման ընդունես, հետո երկրորդ պարտադրանքն է դնելու, որից հետո գալու է երրորդը, չորրորդը ու այդպես շարունակ։ Իսկ նման իրավիճակ մենք արդեն այսօր ենք տեսնում․ Էրդողանը հայտարարեց Հայաստանից ստացած դրական ազդակների մասին, ինչը նշանակում է, որ իր նախապայմաններն արդեն ընդունվել են Հայաստանի կողմից։ Իսկ հետո Էրդողանը հայտարարեց ևս մեկ նախապայմանի մասին։ Մեծ հաշվով՝ նախապայմանների վերջը չի գալու, նման ձևով հարաբերությունների կարգավորման չի կարելի գնալ։ Այն ձևով, որով այսօր արդեն սկսել ենք գործընթացը, ամենասխալ ձևն է, թեպետ սա այսօրվա իշխանության հակահայկական, պրոթուրքական գործելաոճն է»,- ասաց թուրքագետը։
Անդրադառնալով 2009-ի գործընթացին ու այսօրվա իրողություններին՝ նա շեշտեց․ «Արձանագրությունների ժամանակ ևս Թուրքիան փորձեց նույն քայլերով առաջ գնալ, սակայն այդ ժամանակ մերժվեց։ Թուրքիան փորձեց, բայց Հայաստանը մերժեց, վերջում եղավ այնպես, որ փաստաթուղթը ստորագրվեց առանց նախապայմանների։ Ոչ մի նախապայման չկար, իսկ էրդողանը Բաքվից հայտարարեց, որ արձանագրությունները չեն վավերացվելու մեջլիսի կողմից, քանի հայերն Արցախը չեն հանձնել Ադրբեջանին»։