Իրանի Շիրազ քաղաքում գտնվող Սուրբ Մարիամի հայկական եկեղեցին, որը Սեֆյան դարաշրջանի պատմական հուշարձան է և ընդգրկված է ազգային հուշարձանների ցուցակում, կվերականգնվի քաղաքային իշխանությունների կողմից: Այս մասին հայտնում է IRNA գործակալությունը:
Մշակույթի և իսլամական կողմնորոշման վարչության պետը և Շիրազի մշակութային ժառանգության, արհեստների և զբոսաշրջության վարչության պետ Սաբեր Սոհրաբին և Ջամշիդ Մոինին այցելել են Սուրբ Մարիամ եկեղեցի: Այցը կատարվել է Շիրազի հայերի ներկայացուցիչների խնդրանքով:
Այցելության ընթացքում նրանք ուսումնասիրել են եկեղեցու վերականգնման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը և երկու վարչակազմերի համագործակցությունն այս հարցում: Պաշտոնյաները շեշտել են այս պատմական հուշարձանը վերականգնելու անհրաժեշտությունը:
Ֆարսի նահանգի Մշակութային ժառանգության, արհեստների և զբոսաշրջության վարչության պետը խոստացել է ֆինանսավորում տրամադրել Շիրազի քաղաքապետարանի միջոցով այս եկեղեցու վերականգնման աշխատանքներն ավարտին հասցնելու համար: