Report Informasiya Agentliyi
Mənzillərin qiymətində bahalaşma davam edir
Ötən il pandemiya ilə əlaqədar tətbiq edilən sərt karantin rejimi dövründə əksər sahələr kimi daşınmaz əmlak bazarında da kəskin geriləmə yaşandı. İctimai iaşə obyektlərinin bağlanması, müxtəlif iş yerlərində tam və ya qismən məhdudiyyətlərin tətbiqi, nəticədə insanların maddi rifahında yaranan geriləmə, mənzillərin, kommersiya obyektlərinin, fərdi yaşayış və bağ evlərinin alqı-satqı və kirayəsinə də təsir etdi. Xüsusən təhsil müəssisələrinin bağlanması, bölgələrdən paytaxtda girişə qoyulan məhdudiyyətlər yaşayış sahələrinin kirayəsi ilə bağlı dinamikliyi xeyli aşağı saldı. Bu il məhdudiyyətlərin bir qədər yumşaq şəkildə tətbiqinin davam etdirilməsi iqtisadiyyatın digər sektorları kimi daşınmaz əmlak bazarı üçün də bir sıra ümidlər doğurur.
"Report" bu ilin fevral ayında daşınmaz əmlak bazarında hadisələrin necə cərəyan etdiyi, qiymətlər və alıcılıq qabiliyyətində hansı dəyişikliklərin olduğu barədə ekspertlərin fikrini öyrənib.
“Azərbaycan Qiymətləndiricilər Cəmiyyəti” İctimai Birliyinin sədri, MBA konsaltinq və qiymətləndirmə şirkətinin baş direktoru Nüsrət İbrahimov "Report"a açıqlamasında bildirib ki, fevral ayında daşınmaz əmlak bazarında yanvar ayına nisbətən 3,53 % qiymət artımı olub:
“İlkin mənzil bazarında qiymətlər ay ərzində 0,22% azalıb, il ərzində isə 3,96% bahalaşıb”.