Ռուսաստանի տնտեսական զարգացման նախարարությունը հայտնել է ԵԱՏՄ երկրների միջև փոխադարձ առևտրի աճի մասին
Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) երկրների միջև փոխադարձ առևտուրը 2022 թվականի 11 ամիսների ընթացքում աճել է ավելի քան 13%-ով և կազմել մոտ 74 մլրդ դոլար, հայտնում է ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարարության մամուլի ծառայությունը։
«ԵԱՏՄ երկրների միջև փոխադարձ առևտուրը 2022 թվականի 11 ամիսների ընթացքում աճել է ավելի քան 13 տոկոսով՝ հասնելով գրեթե 74 միլիարդ դոլարի»,- հայտարարել է Ռուսաստանի տնտեսական զարգացման նախարար Մաքսիմ Ռեշետնիկովը՝ ԵԱՏՄ անդամ երկրների տնտեսությունների կայունության ապահովման բարձր մակարդակի աշխատանքային խմբի նիստից հետո։
Նա հիշեցրել է, որ վերջին մեկ տարվա ընթացքում ԵԱՏՄ երկրները ճշգրտել են մաքսային և սակագնային կարգավորումները՝ բիզնեսին աջակցելու համար։ Նրա խոսքով՝ ԵԱՏՄ երկրների ողնաշարային ձեռնարկությունները մինչև այս տարվա վերջ կկարողանան դիմել ներկրման մաքսատուրքերի վճարման հետաձգման կամ տարաժամկետ պլանի համար։
Նախորդ տարվա կարևոր ձեռքբերումներից նախարարը նշել է ԵԱՏՄ ներքին շուկայի միասնության պահպանման մի շարք առանցքային որոշումներ, որոնց թվում առանձնացրել է «Եվրասիական վերաապահովագրական ընկերության ստեղծման որոշումը, որը համակարգված աջակցություն կցուցաբերի «հնգյակի» երկրների արտահանման ներուժի իրացմանը։
Գործակալության տվյալներով՝ ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում գյուղատնտեսական արտադրանքի արտադրությունն աճել է 5%-ով, մինչդեռ Միությունում պահպանվել է նաև արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը։ «Չնայած պատժամիջոցներին, ԵԱՏՄ երկրներում օտարերկրյա ներդրումների և ներդրումների ծավալն աճել է 5,3 տոկոսով։ Բիզնեսը շարունակում է իրականացնել կարևոր ինտեգրացիոն նախագծեր»,- ասել է Ռեշետնիկովը։
Աշխատանքային խմբի հաջորդ նիստը կկայանա մարտին ԵՏՀ խորհրդի նիստից հետո, նշել են նրանք։