Պատգամավորը մատնանշել է վարժական 25-օրյա հավաքների մի շարք խախտումներ նախարար Անահիտ Ավանեսյանի մամուլի ասուլիսը (ուղիղ)
Իշխանության ավելի վաղ հայտարարված սկզբունքը, թե պահեստազորայինները կարող են ընտրել տարվա կոնկրետ իրենց հարմար ժամանակահատված վարժական հավաքներին մասնակցելու համար, փաստացի չի գործում. համապասխան ցուցումներ և հրամաններ զինկոմիսարիատներին չի իջեցվել: Այս մասին գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը:
«Որքան ես եմ հասկանում թեման քննարկվել է, սակայն եզրակացությունն այն է եղել, որ պահեստազորայինների նախընտրություններն ու վարժական հավաքների կազմակերպչական առանձնահատկությունները համադրելի չեն»,- գրել է պատգամավորը:
Որպես հավաքներին վերաբերվող մեկ այլ խնդիր նա նշել է, որ այն հոդվածով, որով զորակոչվում են պահեստազորայինները, ենթադրում է գործատուի պարտավորություն վերջիններիս աշխատանքային հաստիքը պահպանելու վերաբերյալ, սակայն դա չի ենթադրում սահմանված 25-օրյա ժամկետում աշխատավարձի պահպանում:
«Սա նշանակում է, որ եթե, օրինակ, զորակոչված պահեստազորայինը քաղաքացիական կյանքում, 25-օրյա աշխատանքի համար ստանում է 250-300հզ աշխատավարձ, ապա զինված ուժեր հավաքների զորակոչվելու դեպքում 150-170 հզ.»,- գրել է Աբրահամյանը:
Հիշեցնենք, որ մարտի 1-ից մինչև մայիսի 12-ը կանցկացվեն պահեստազորայինների վարժական հավաքներ:
Ըստ նախագծի՝ ռազմատրանսպորտային պարտականություններ ունեցող մարմիններից կներգրավնեն տրանսպորտային միջոցներ, ինչպես նաև կսահմանվեն վարժական հավաքների անցկացման հետ կապված հարաբերությունները: