Найти в Дзене
Azdze

MATN VA IQTIBOS(10-sinf, IV chorak)

Darsning maqsadi: a) ta'limiy maqsad: o'quvchilarga mavzu asosida ma'lumot berish, olgan nazariy bilimlarini amaliyotga tatbiq eta olish ko'nikmalarini shakllantirish (axborot bilan ishlash, kommunikativ, matematik savodxonlik kompetensiyasi hamda nutqiy kompetensiya elementlari shakllantiriladi), b) b) tarbiyaviy maqsad: o'quvchilarga milliy qadriyatilarimizni qadrlash, hurmat qilish, ularni asrab avaylash, avloddan avlodga yetkazish mas'uliyatini singdirish, ularni umuminsoniy qadriyatlar ruhida tarbiyalash (milliy va umummadaniy kompetensiyalarni shakllantirish); d) rivojlantiruvchi maqsad: nutqiy savodxonlikni rivojlantinish, mustaqil fikrlash ko'nikmasini mustahkam- lash (shaxs sifatida o'zini o'zi rivojlantirish kompetent- igiga ega bo'lish, nutqiy va lisoniy kompetensiyalarni shakllantirish). Darsning turi: bilimlarni shakllantiruvchi. Darsda foydalaniladigan usullar: hamkorlikda o'qgi- tish, muloqot, bahs-munozara, taqdimot, tushunchalar tahlili, xotira mashqi. Darsda foydalani

Darsning maqsadi:

a) ta'limiy maqsad: o'quvchilarga mavzu asosida

ma'lumot berish, olgan nazariy bilimlarini amaliyotga

tatbiq eta olish ko'nikmalarini shakllantirish (axborot

bilan ishlash, kommunikativ, matematik savodxonlik

kompetensiyasi hamda nutqiy kompetensiya elementlari

shakllantiriladi),

b)

b) tarbiyaviy maqsad: o'quvchilarga milliy

qadriyatilarimizni qadrlash, hurmat qilish, ularni asrab

avaylash, avloddan avlodga yetkazish mas'uliyatini

singdirish, ularni umuminsoniy qadriyatlar ruhida

tarbiyalash (milliy va umummadaniy kompetensiyalarni

shakllantirish);

d) rivojlantiruvchi maqsad: nutqiy savodxonlikni

rivojlantinish, mustaqil fikrlash ko'nikmasini mustahkam-

lash (shaxs sifatida o'zini o'zi rivojlantirish kompetent-

igiga ega bo'lish, nutqiy va lisoniy kompetensiyalarni

shakllantirish).

Darsning turi: bilimlarni shakllantiruvchi.

Darsda foydalaniladigan usullar: hamkorlikda o'qgi-

tish, muloqot, bahs-munozara, taqdimot, tushunchalar

tahlili, xotira mashqi.

Darsda foydalaniladigan jihozlar: didaktik

tarqatmalar, aylanma daftarlar, jadvallar, kompyuter

jamlanmasi.

Darsning borishi:

L Tashkiliy qism.

O'quvchilar bilan salomlashib, sinf

o'quvchilarning darsga tayyorgariigi ko'zdan kechiriladi,

davomat aniqlanadi. Ma'naviy daqiqa tashkil etiladi.

I. O'tilgan mavzuni mustahkamlash.

Uyga vazifa sifatida berilgan badiiy asardan parcha

keltirilib, nazariy ma'lumotlar asosida ko'chirma gaplar

qolipini tuzish topshirig'i tekshiriladi. (lzoh: Aylanma

daftarlar yig'ib

asarlar tahlili uchun yuritilgan "Asar bilan tanishish

hayot bilan sirlashish" nomli qayd etish daftaridagi

topshiriqlar tahlil qilinadi). Bunda o'quvchilarning milliy

va umummadaniy, ijtimoiy faol fuqarolik, lisoniy, nutqiy

kompetensiyalari shakllanadi.

Namuna

1) Bobur O'shning binafshasi, lolalari, oqar suvlari,

oq mavjli qizil toshlari haqida ham berilib yozayotgan

edi, birdan Qosimbek eshik og zida paydo bo'ldi:

"Amirzodam, xayolingizni bo'lsam, ma'zur tuting.

Buxorodan Sulton Ali mirzodan maktub kelmishdir!

- M: "KI"

Boburdan ishora bo'lgach, Qosimbek ichkariga kirib,

o'ram qilingan oltin bog'ichli maktubni Boburga uzatdi.

Bobur maktubni ochib o'qidi-yu: "Sulton Ali mirzo bizni

Samarqand yurishiga chorlabdir,-dedi. -M: "R",-m.

"Bitim tuzgan edingiz-da, amirzodam. Safarga

chiqmoq kerak", dedi Qosimbek.-"K", -m.

(P.Qodirov, "Yulduzli tunlar")

2) Nihoyat Roziq tog'am: "Polvon, shunday qilib, erta

jo'naysizlarmi? deya sukunatni buzdi. - M: "K°",-m.

"Shunaqa, shekilli..."-yo'tal aralash dedi dadam.

"K", - m.

"Ishqilib, o'g'lim, tagoblik yigitlarning yuzini yerga

qaratmagin-da, nasihat qilgan bo'ldi Parpi buvam,

astoydil urushgin, og zingdan kalimayi shahodat hech

tushmasin, shunda senga o'q kor qilmaydi... O'sha Gir-

mon deganlari juda zo'r bo'lsa Ko'rshermatcha bo'lar-

da... o'shani yengdi-ku.. Nima deding, Roziqvoy?

"K, - m, - k?" (X.To'xtaboyev, "Besh bolali yigitcha")

So'ngo'rganilgan nazariy bilimlardidaktik tarqatmalar

asosida sinovdan o'tkaziladi. Bunda o'quvchilarning

axborot bilan ishlash, o'z-o'zini rivojlantirish, lisoniy

kompetensiyalari shakllanadi.

Namuna

go'shma gaplar har

doim necha qismdan

dal munosabatlari qanday

gaplarda yaqqol aks eta-

di?

mo-

Ko'chirma gapli

So'zlovchining

So zlovchining mo-

IDorat bo'ladi?

Ko'chirma gapli go'shma gap

o zlashtirma gapga aylantirilganda

qanday shakliy-uslubiy o'zgarish

lar yuz beradi?

O'quvchilarning savollarga bergan javoblari

o'qituvchi tomonidan umumlashtirilib, faol o'quvchilar

rag'batlantirilgach, o'rganilgan nazariy bilimlar sinovdan

o'tkaziladi ("Tushunchalar tahlili" texnologiyasi asosida).

Namuna:

Ona tili
Ona tili

II1. Yangi mavzu bayoni

1-topshiriq. Berilgan matnni o'qing. Uning mazmuni

va asosiy g'oyasi, matnning o'zida va sarlavhada bu

g'oyaning ifodalanishini izohlang

Iftixor

Bir gal ancha olis safarga chiqishga to'g'ri keldi.

Avval Germaniyaga uchdik. Undan Amerikaga. So'ng

tasniflash imkoniyatiga ega bo ldi. Mahmud Koshg ariy

ning o Zi bu haqida shunday yozadi Puxta go llanma

bo lsin deb, har bir qabilaning o ziga xos xususlyatla-

riga qiyosiy qoidalar tuzdim. Bu masalaga qiziqqan

mutaxassislarga asami qo'llanma qildim (Mahmud

Koshg'ariy, "Devonu lug'otit turk)

Ogituvchi tomonidan o'quvchilarning javoblari

umumlashtirilib, yangi mavzu yuzasidan quyidagicha

tushuncha beriladi:

BILIB OLING Gaplar ketma-ketligining bog la-

nishlilik asosida og zaki yoki yozma shaklda yuzaga

kelgan tarkibiy, mazmuniy va kommunikativ yaxlitligi

bo'lgan matn tilning eng yirik birligidir. Har qanday

matnda muayyan bir uslub voqelanadi. Shunga ko' ra

so zlashuv matni, iimiy matn, rasmiy matn, badiiy matn

va publitsistik matn farqlanadi. Odatda, matndagi yax

lit mavzU-mazmun, asosiyg'oya, muallifning maqsadl-

:ga muvofiq uning nomi- sarlavhasi bo'ladi. Muayyan

bir kishi muallif bo'lgan matnda boshqa matnlardan

olingan katta-kichik parchalar bo'lishi mumkin. Bun-

day parchalar ifodalanayotgan fikmi dalillash, isbot

lash, boshqa fikmi ma'qullash yoki rad etish, tahlil vaa

tanqid qilish, unga munosabat bildirish kabi turli maq-

: sadlarda matnga kiritiladi Bir matndan boshqasiga

: kiritilgan parcha iqtibos deb yunitiladi. lqtiboslar har

qanday nutq uslublarida ham kuzatiisa-da, ayniqsa.

ilmiy matnda alohida o' ninga ega limiy matrndagi iqti

.boslar ilmiy matnning o ziga xos belgilanga aylangan

: Badily matnda iqtiboslarning manbalari, ko pincha,

: ataylab yashinladi yoki turli ishoralar bilan ifodalanadi

: bunda o quvchining bilimiarn, umumiy badiy-ma rifiy

tasavvurlar, badiy-estalik idrokini harakatga keltinish

nazarda tutiladi. Badiy matnga iqtiboslarning kiritilishi

badily tasvir usulidir limiy matnda esa iqtiboslaming

qayerdan olinganigi, kimga tegishligi, manbasi aniqa

ko'rsatilishi shart Aks holda bu holat qonunan plagiat

ya'ni, adabiy o g irik, ko chinmachilik hisoblanadi. Ayni

paytda ilmiy odob 90dalarnga ham mulago zidoi

Bunda o'quvchilarming axborot bilan ishlash, o2-

o' zinl nvojlantinish

umummadaniy va nutqiy kompetensiyalari shakllanadi

V.Otilgan mavzuni mustahkamlash.

Mavzuni mustahkamlash uchun darslikda berilgan

mashq va topshiniqlar yakka va guruh bo lib bajariladi

112-mashq. A.Onipovning G afur G'ulom xotirasiga

bag ishlangan Alvido, ustoz" she ndan olingan parcha-

dagi iqtibos va uning asosiy matn bilan munosabatiga

e tibor bering, uni tushuntirishga harakat qiling.

lisoniy

kommunikativ, milliy,

Zo'r karvon yo'lida yetim bo'tadek

Intizor ko zlarda halqa-halqa yosh.

Sarbonim go'lingdan ketdimikin erk

Sarbonim, ne uchun ko tamaysan bosh

113-mashq, M Yoldoshevning Badiy matn lingvo-

poetikasi monografiyasidan olingan quyidagi parchan

o ging Uindagi iqtiboslaming go lanish magsadi aso-

sly matn bilan bog'lanishin tushuntining Ulaming man

Shveysariyaga. Keyin Angliyaga. Nihoyat Londondan

Toshkentga uchadigan bo'ldik. Havo kemasiga

chiqishimiz bilan osoyishta va yoqimli ovoz yangradi:

Bir

"Assalomu alaykum, xonimlar va janoblar! Sizlarni

"O'zbekiston havo yo'llari" milliy aviakompaniyasi

nomidan muborakbod etamiz!"

Rostini aytsam,

ko'zimdan yosh chiqib ketdi. Bu so'zlar mening tilimda,

ona tilimda jarangladi! Vatanimdan minglab chaqirim

narida, tag'in yuzlab xorijiy yo'lovchilar o'tirgan kemada!

Aqalli mana shu holatning o'zi uchun Istiqlolga ming

bora ta'zim qilishga tayyorman! (O'.Hoshimov)

2-topshiriq. Taniqli tilshunos A.Nurmonovning

"O'zbek tilshunosligi tarixi" nomli asaridan olingan

quyidagi parchani o'qing. Undagi muallifning o ziga

va Mahmud Koshg'ariyga tegishli gaplar o'rtasidagi

munosabatni tushuntirishga harakat qiling.

Darhaqiqat, Mahmud Koshg'ariy turkiy qabilalar

yashagan hududlarni birma-bir kezib, ularning tilidagi

farqli xususiyatlarni aniqladi, turkiy tillarni guruhlarga

balariga e'tibor bering. Iqtiboslarda ifodalangan fikrlar

haqida bahslashing.

Adabiyotning so'z san'ati ekanligi, uning birlamchi

unsuri til ekanligi haqidagi haqiqatni hech kim hech

bir zamonda inkor etgan emas. Kishilik tarixida

adabiyot atalmish dunyoni obrazli idrok etish san'ati

yaralibdiki, bu san'atning ifoda vositasi bo'lgan so'z,

tilni tugal talqin etmoqday mashaqqatli yumush inson

tasavvuri va tafakkurini muttasil band etib keladi. Buyuk

ma'rifatparvar adib Abdurauf Fitrat: "Go'zal san'atlarda

tovar (materiyol) tovush, ohang bo'lsa, go'zal san'at

musiqiy bo'ladir; bo'yovlar, chiziqlar bo'lsa, rasm

bo'ladir; tosh yo boshqa turli ma'danlar esa haykalchilik

bo'ladir; tosh, yog'och, kirpich (g'isht), ganch, tuproq

bo'lsa, me'morliq boladir;

mimika) harakatlari esa o'yun (tans) bo'ladir; gap, so'z

esa adabiyot bo'ladir", - deb yozadi va adabiyotga

shunday ta'rif beradi: "Adabiyot fikr, tuyg'ularimizdagi

to'lqunlarni so'zlar, gaplar yordami bilan tasvir qilib

boshqalarda ham shunday to'lqunlarni yaratmoqdir

(A.Fitrat, "Adabiyot qoidalari")

Atoqli o'zbek adabiyotshunosi O.Sharafiddinov

shunday yozadi: "Rangsiz tasviriy san'at, ohangsiz

musiqa bo Imaganidek, tilsiz adabiyot ham bo'lmaydi.

Adabiyotni insonshunoslik deydilar.

yozuvchi xilma-xil insoniy xarakterlarni tadqiq qilib,

jamiyat rivojiga yordam beradigan salmoqli haqiqatiarni

kashf qiladi. Biroq bularning hammasi adabiyotda til

orqali ro'yobga chiqariladi". (O. Sharafiddinov, "Adabiyot

tildan boshlanadi")

kim hech

tarixida

Kishilik

tan, mug'a (muqom,

Darhaqiqat,

114, 115, 116-mashglar ham berilgan topshiriglari

asosida bajariladi. Bunda o'quvchilarning lisoniy,

kommunikativ, nutqiy, matematik savodxonlik, fan

va texnika yangiliklaridan xabardor bo'lish hamnda

foydalanish kompetensiyalari shakllanadi.

So'ng o'quvchilar o'qituvchi tomonidan berilgan

quyidagi savollarga javob berishadi (bu orgali

o'quvchilarning lisoniy, kommunikativ, nutqiy va o'z

o'zini rivojlantirish kompetensiyalari shakllantiriladi):

1. Matn tilning eng yirik va oliy birligi haqidagi fikrni

qanday izohlaysiz?

2. Matn va uslub munosabati haqida gapiring.

3. Matnga sarlavha qo'yishda nimalarni e'tiborga

olish kerak?

4. lqtibos qanday maqsadlar bilan matnga olib kirila

di?

5. Badiiy va ilmiy matnda iqtibos manbasini ko'rsatish

yoki ko'rsatmaslik zaruriyati haqida gapiring.

6. lImiy matnda iqtibos manbasini ko'rsatmaslik

nima uchun ilm odobiga zid hisoblanadi?

V. Baholash va rag'batlantirish.

Dars Sirojiddin Sayyidning "Vatan" she'rini tinglash

va she'r matnidagi tasviriy vositalarni izohlash bilan

yakunlanadi. Darsdafaol qatnashganlar rag'batlantiriladi

va barcha o'quvchilar ishtirokiga ko'ra baholanadi.

VI. Uyga vazifa.

117-mashq. Kitobning inson ma'naviy va aqliy

kamolotidagi

iqtiboslardan foydalanishga harakat qiling. Matnning

mavzusi va g'oyasiga muvofiq sarlavha qo' ying.

o'rni haqida matn

tuzing.

Matnda

[Subscribe Like ]

https://www.youtube.com/@Texno_podeshka