💰 Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳузурида “Ёш тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш жамғармаси” ташкил этилади.
Мазкур жамғарма маблағлари тижорат банклари орқали ёшларнинг саноат ва хизмат кўрсатиш йўналишидаги инвестиция лойиҳалари учун ажратилади.
💳 🗓 Тижорат банклари барча таъсисчиларининг ёши 31 га тўлмаган юридик шахсларга 100 минг доллар эквивалентидан ошмаган миқдорда маблағларни 7 йилгача муддат билан тақдим этилади.
🏦 Тижорат банклари ёш тадбиркорларга миллий валютадаги кредитларни йиллик 14 фоиз (ўз маржаси миқдорини 4% дан оширмасдан), хорижий валютадаги кредитларни йиллик 3 фоиз (ўз маржаси миқдорини 1% дан оширмасдан) миқдорида ажратади.
❗️ “Ёшлар саноат ва тадбиркорлик зонаси” ҳудудида амалга ошириладиган инвестиция лойиҳалари учун тижорат банклари ёш тадбиркорларга қуйидаги кафилликларни тақдим қилади:
- тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш давлат жамғармаси кредит суммасининг 50 фоизигача миқдорида, бироқ 500 млн сўмдан ошмаган миқдорда кафилликлар беради;
- Устав капиталида давлат улуши 50 фоиздан зиёд бўлган суғурта ташкилотлари кредит суммасининг 50 фоизигача миқдорида, бироқ 500 млн сўмдан ошмаган миқдорда, йиллик 2 фоиз ставкасида суғурта полисини тақдим этади.